
Opfølgning september WASDE rapport
Lagrene med hvede og byg falder i dette høstår, imens majslagrene stiger næsten lige så meget, så den stramme forsyningssituation… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Markedsnyheder, markedskommentarer, landmandspriser, grafer, grundlæggende analyser, tekniske analyser og strategier med udgangspunkt i bygmarkedet til hjælp i beslutningsprocessen omkring køb og salg af foder- og maltbyg, uanset om du er landmand, eller kommer fra en virksomhed “omkring” landbruget.
Lagrene med hvede og byg falder i dette høstår, imens majslagrene stiger næsten lige så meget, så den stramme forsyningssituation… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
På maltbyg markedet har vi nu de første franske prisindikationer basis frit om bord franske Metz og året indledes med… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Imens hveden møder modstand i 235 euro på børsen i Paris og vi således får en delsalgsmulighed, er foderbyggen brudt… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Vi har endnu ikke solgt høst 2020 foderbyg og foderhvede, men i stedet har vi længe haft et mål, som… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Vi bliver spurgt om vinterbyg ab mark i høst til godt 145 kroner er en god pris og ja det… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Der meldes igen om stor købsinteresse efter foderbyg fra foderfabrikkerne i Nordvesteuropa i sympati med de stigende majspriser og efter… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Tørke i Brasilien er i færd med at udløse en forsyningskrise på foderkorns markedet, som vil strække sig ind i starten af det kommende høstår. Det er således stadig køberne, som har risikoen i markedet, imens sælgerne stadig skal afvente salget af både høst 2020 og høst 2021
På kornbørserne er det gået meget hurtigt i den sidste del af april med støtte fra vejret og især vejret i de brasilianske vintermajsområder. I den forbindelse bliver vi spurgt, om de her stigninger bare ikke bare handler om nogle spekulanter, som køber op på børserne, eller om de rent
På onsdag den 31. marts offentliggør det amerikanske landbrugsministerium USDA deres marts kvartalsrapport. Den er kendt for at være den… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Efter en længere periode med stigende råvarepriser ramte råvareprisindekset undersiden af 200 dollar og priserne faldt tilbage her i marts.… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Sidst i februar kommer de første estimater over den kommende arealfordeling i USA og normalt kommer foråret til den nordlige… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Kina har købt majs i historiske mængder i dette høstår og alene i sidste uge købte kineserne op imod seks… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Vi hører priser omkring 130 kroner ab gård basis september 2021 for hvede af kommende høst og det er faktisk… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Allerede i går opjusterede vi forventningerne til bygpriserne i vores prisskema og i dag får du så analysen og dermed… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Priserne på maltbyg er gået i vejret og vi hører nu priser i området imellem godt 135 og små 140… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Hidtil har vores forventninger været, at foderbyggen ville nå op i området imellem 195 og 200 euro basis frit om… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Først på natten blev den amerikanske hvede sendt ned i forventningen om, at Joe Biden ville vinde valget, men efterhånden som optællingerne pegede mere og mere på, at præsident Trump faktisk havde en reel mulighed for at vinde valget, gik presset noget af hveden igen. Der blev dog aldrig tale
Priserne på foderbyg basis frit om bord franske Rouen er brudt over 175 euro. Dermed vender er den korte trend atter stigende og vi får bekræftet, at næste mål for priserne ligger i området imellem 195 og 200 euro. Om det så er det endelige mål, er for tidligt at
Foderbyggen stiger til sit højeste i 1½ år Priserne på foderbyg basis frit om bord Sortehavet er steget fra 181 til 200 dollar i september og priserne er således på sit højeste siden starten af 2019. Stigningerne har sendt priserne over 187 dollar og det gennembrud vender den korte trend
Afgrødepriserne på verdensmarkedet har været stærkt stigende i september, men i EU landene har sommerens dollarfald lagt en dæmper på… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
Der er ingen tvivl om, at der er produceret mere byg, end markedet som udgangspunkt har brug for. Derfor ser… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.
I følge USDA´s august WASDE rapport falder den globale bygavl med 3,5 millioner tons til 152,7 millioner tons og det… Du skal være logget ind for at læse indholdet. Log venligst ind her.